Neden Karadağ?

Bir gün üst katımızda oturan kuzenime gittiğimde, sehpanın üzerinde duran bir dosya gözüme çarptı. Üstünde şimdi ismini vermek istemediğim bir şirketin adı yazılı olan dosyada "Montenegro'da oturma izni 7900€" gibi birşey yazıyordu. Aldım ve okumaya başladım. "1 euro sermayeli şirket kurulabilir ve bu şirket üzerinden oturma izni alabilirsiniz" diyordu yazıda. İlk anda dolandırıcılık falan olabileceğinden şüphelendim (malum, ülkede birini arayıp ben polisim yada savcıyım diyerek milletin binlerce lirasını alıyorlar), acaba dedim şirket kuruyoruz ayağına adam mı tokatlıyorlar.

Şirketin ismini yazıp eve döndüm, internet sitelerine baktım. Yerleri belli, yaptıkları iş belli ve her şey gayet yasal gözüküyor. Kısacası dolandırıcı olmalarına ihtimal vermiyorum (ama kefil olmam) ve benim bilmediğim bir şeyi biliyorlar. Daha önceden AB ülkelerinde oturma izni alabilmek için neredeyse her ülkeye baktım. En uygunu Macaristan'dı, o da 300.000€ civarında 5 yıllık devlet tahvili al diyordu, 60.000€ da ekstra hukuki masraflar için istiyor. Bende o para olsa, sana niye geleyim. Tamam, Karadağ AB'de değildi ama 2019 yılında gireceği söyleniyordu. Şunun şurasında bir yıl var. Şirketi aradım ve kendileriyle görüşmek için randevu aldım. Benim gibi yıllardır üniversiteli işsiz olan bir arkadaşımı da yanıma alarak görüşmeye gittim. Sağolsunlar, herşeyi en ufak ayrıntısına kadar anlattılar. Buradan kendilerine selam yolluyorum, ama bende 7900€'da yok. Neredeyse 40.000 TL, benim için çok para. Neyse lafı uzatmayayım, bu hikayenin devamı Karadağ'da Şirket Kurmak kısmında..

Kısacası tamamen rastlantı sonucu keşfettiğim Karadağ;
- Söylentiye göre, yakında AB'ye girecek (AB komisyonu başkanı Junker 2025'e kadar diyor),
- Bir euro (1€) sermaye ile şirket kurup oturma izni almak mümkün olan,
- 5 Haziran 2017 tarihinde NATO'ya katılarak güvenlik risklerini azaltmış,
- DTÖ üyesi ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamış,
- Kurumlar vergisi sadece %9 olan,
- İnsanları güleryüzlü ve mutlu, trafik problemi olmayan,
- Eski Cumhurbaşkanı yolsuzluktan hapse girmiş ("Çalmış ama çalışmış" dedim, anlam veremediler),
- Yaya geçitlerinde araçların yayalara yol verdiği,
- Sokakları tertemiz,
- Etin kilosunun 4€, biranın kutusunun 0,80€ olduğu,
- Çevreye saygılı olduğunu anayasasına yazdırmış ve dağların arasında temiz hava soluyarak yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için ideal bir ülke.

Benim için Karadağ'a gitmek, Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüme gireceğini bildiğim yıkık dökük bir binada eski fiyatından ihtiyaçtan satılık ucuza daire almak gibi veya FED'in parasal genişlemeyi bitirip, sırada faiz artışları var dediği anda 1.30 TL karşılığı dolar almak gibi diyebilirim.