GİRİŞ

Merhaba;

Önceden heybetli bir devlet iken 90'lardan sonra parçapinçik olan canım Yugoslavya'nın parçalarından biri Karadağ Cumhuriyeti. Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek ile hala komşu, İtalya'nın tam karşısında ve Adriyatik Denizi'ne çok da güzel kıyısı olan bir ülkedir. Eskiden beraber yaşadığı Sırbistan'a 2006 yılında "ben ayrı eve çıkıyorum, seni terkediyorum artık" demiş ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Toplamda 620.000 kişinin yaşadığı, başkenti Podgorica (Podgoritsa diye okunur) olan bu şirin ülkede Karadağca konuşulmaktadır. Aslında zamanında Yugoslavca konuşan her devlet, bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu dili, kendi ülkesinin diliymiş gibi sunar. Karadağca çeviremeyen Google Translate ile Boşnaça sonuç alırsanız, hiçbir Karadağ vatandaşı bu Boşnakça demeyecektir.

Ben Akın Gençer. Karadağ'da oturma izni ve şirket sahibiyim, aktif olarak ticaret yaparak geri kalan hayatımı orada geçirmeyi planlıyorum. Karadağ hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız, soldaki (mobil için yukarıdaki) konu başlıklarına buyurabilirsiniz. İyi okumalar...