KARADAĞ'DA ŞİRKET KURMAK

Geldik en önemli ve heyecanlı bölüme. 7900€ parası olmayan bu adam 950€'ya nasıl oturma ve çalışma izni aldı? Karadağ başlığında anlattığım hikayenin devamına geleyim. Hikayeyi de anlatıyorum ki konu mantık çerçevesinde değerlendirilebilsin.

İstanbul'da bulunan aracı firmadan eve dönerken "Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi (maaş alırken bunu hissetmesek de) ve Türkiye'de şirket kurma maliyeti ıvırı zıvırıyla olsun olsun 1200 TL'dir (300 €)" diye düşündüm. Karadağ'da asgari ücret bizden düşükse, maliyetler neden yüksek olsun dedim. Benim düşüdüğüm rakam ile şirketin verdiği rakam arasında uçurum oluştu bu sefer. İyi Rusça bildiğim için eve gelince google'da "Как открыть фирму в Черногории?", yani "Karadağ'da şirket nasıl açılır?" cümlesini arattım. Bu sefer karşıma Rus bir aracı firma çıktı. Kendilerini skype üzerinden aradım, konuştum. Hesap kitabı yaptılar ve kişi başı 3100€ gibi bir fiyat verdiler, "Ofisimiz Tivat'da gelirseniz bekleriz" dediler. Bir dünya da belge istediler. Onlara da teşekkür ettim, vedalaştık. Sonra bişeyler oldu, motorsikletli bir arkadaşla kaza yaptık, arkadaş belini kırdı, dava açtı, tazminat ödemek zorunda kaldık falan filan derken mali sebeplerden dolayı gitmekten vazgeçtik.

Üç ay sonra babam birden bire, "şirket kurmasak da gidelim bir bakalım, ne var ne yok görelim" diye bir fikirle ortaya çıktı. Tabi ben onun alttan alttan orası ile ilgili istihbarat topladığını, fırsatları gördüğünü hemen anladım. "İyi, gidelim" dedim. Biletleri aldık, oteli ayarladık ve bavulu hazırlayıp Podgrica'ya geldik. Bu arada babam turizm sektöründe olduğu için bizim bütün meselemiz turizmin olduğu yerler, yani Kotor veya Budva. Bir tanıdık bizi aldı, Podgrica'dan Budva'ya getirdi. Babam daha önceden Budva'da iş yapan bir Türk tanıdık da buldu. Ertesi gün bu Türkü ziyaret ettik. Meramımızı anlattık, "gelsek biz de buraya yerleşsek" dedik. Eyvallah dedi. "Bizim burada bir muhasebecimiz var, şirket kurma, oturma çalışma izni falan herşeyi hallediyor" dedi. Maliyetleri öğrenip, muhasebeciye gittik.

Şirket kurmak için gerekli belgeler ve ödemeler şu şekilde;

2020 YILI MALİYETLER
- Tek kişi için şirket kurulumu ve oturma çalışma izni alınması 950€.
- Muhasebeci ücreti aylık 120€ (Pasif şirket: 70€)
- Aylık devlete ödenmesi gereken sigorta primi kişi başı 70€

GEREKLİ BELGELER
- Pasaport
- Temyiz kağıdı (İki ülke arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması kapsamında isteniyor)

Bu belgleri ve maliyetleri karşılayabilen herkes Karadağ'da şirket sahibi olup, oturma ve çalışma izni alabilir.

SÜREÇ;

İlk önce evraklarınız hazırlanıyor ve bu hazırlanan evraklar ile birlikte Karadağ Ticaret Mahkemesi, Merkez Kayıt Ofisi'nde açılış kaydı oluşturuluyor. Size bir PIB numarası atanıyor, bu sizin vergi numaranız gibi bir numara. Daha sonra bu açılan kayıt üzerinden firmanıza ait bir banka hesabı açılıyor. Karadağ'da şirketiniz ile ilgili tüm ödemeleri banka hesabınız üzerinden yapmak durumundasınız. Örneğin muhasebecinize para ödeyeceğiniz zaman banka hesabı üzerinden havale yapmanız gerekiyor, eğer bankanızda para yok ise, muhasebeciniz size bir kontrat evrağı hazırlıyor ve bu evrakla kendi şirketinize borç verip, o verdiğiniz borç ile ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra hazırlanan diğer evraklar ile bulunulan yerin polis merkezine oturma izni kartlarınız için başvuru yapılıyor. Yaklaşık 20 gün içerisinde de kartlarınız (aşağıdaki şekilde) hazırlanıyor ve size teslim ediliyor. Artık Karadağ üzerinde 1 yıl boyunca serbestçe yaşayabilir ve ticaret yapabilirsiniz. 1 yıl sonunda tekrar polise başvuru yapılarak oturma izni uzatılıyor ve 5 yıl sonunda artık süresiz oturma izni sahibi olabiliyorsunuz.

Düzenleme: Bu blogu inceleyen insanlardan bir çok e-mail ve telefon alıyorum. Herşey aklınıza yattıysa ve şirket kurmaya karar verdiyseniz yukarıda yazılı fiyatlardan şirket kurulumu ve oturma izni alınamsına yardımcı olabilirim. Mail atmanız veya whatsapp üzerinden iletişime geçmeniz yeterlidir.