KARADAĞ'DA GIDA

Bu konu blogun en kısa konusu olabilir aslında. Türkiye'de markete girdiğinizde, et ve sebze fiyatları hariç diğer tüm ürünlerin fiyatını Euro para birimine çevirin. Aşağı yukarı fiyatlar aynı.

Hani bizim bazı merketlerde ithal et satılıyor ya. Heh, işte o etler Karadağ'ın bulunduğu coğrafyadan geliyor. Ülkede hayvancılık geliştiği için kilosu 4-5 € gibi bir rakama, yani 20-25 TL karşılığında 1 kilo et alabiliyorsunuz. Bir tek tavuk kanadının fiyatı beni şaşırttı. Tavuk kanadının kilosu da bir kilo et ile aynı fiyat. Benim bildiğim kanat bizde ucuzdur. Enteresan.

Sebze fiyatları ise etin tam tersine Türkiye'den kat kat pahalı. Bunun sebebi de sanırım ülkenin dağlık olmasından kaynaklanıyor. Tarıma elverişli arazileri olsa, aslında iklimleri müsait. Domatesin kilosu da et ile aynı. 4 €'ya domates gördüm. Patates soğan sarımsak ucuz ama. Karadağ gut hastası olmak için ideal bir ülke. Vegansanız bütçeyi biraz sarsabilir.

2 kişi için ortalama aylık mutfak masrafı 250-300 € civarında birşey olur diye tahmin ediyorum. Dışarıda yemek isterseniz, kalitesine göre farklı restoranlarda porsiyon başına ödeyeceğiniz miktar 8 € dan başlar 30€ ya kadar gider. Bir fincan kahve 1.20 € Budva'da, 0.80 € Podgorica'da. Budva turistik olduğu için bir tık daha pahalı bir şehir.