KARADAĞ'DA EV, DÜKKAN, ARSA

Karadağ'da oturma izni alabilmek için bir yol daha var, o da gayrimenkul almak. Tabi her gayrimenkul olmuyor. İçinde yaşanabilir bir konut olması gerekli, arsa veya işyeri değil. Konut sahibinin eşi ve 18 yaşından küçük çocukları yine aynı şekilde oturum izninden faydalanıyor. Ancak konut aldığınızda elde ettiğiniz oturum izni size çalışma hakkı vermiyor. Oturma izniniz gayrimenkulun sahibi olduğunuz süre kadar geçerli, satarsanız oturma izniniz iptal oluyor. Ev almak için çok uygun bir zaman olduğu ve AB'ye girdikten sonra ev fiyatlarının daha da artacağı söyleniyor. Deniz kenarı, süper lüks ve çok iyi lokasyonda olan evler için 20 m2 + 20 m2 stüdya daire fiyatları 77.000 €'dan başalayıp, deniz manzaralı 3 oda 150 m2 penthause fiyatları 780.000 €'ya kadar çıkıyor.

Karadağ'da kiralık ev!

Bir yıllık kontrat yaptığınız zaman aylık 350-450€'ya 1+1, 450 - 550 €'ya 2+1 bir ev kiralayabilirsiniz. Mayıs ayından Ekim ayına kadar yıllık kiralayacak ev bulmanız çok zor. Sebebi Budva'da turiste yetecek kadar otel olmaması. Otel olmadığı için insanlar gelen turistlere dairelerini ortalama 50 €'dan günlük kiraya veriyorlar, günlük 100€'ya bile daire var. Rezervasyon sitelerine de baktığınız zaman. "....'s Apartment" gibi ilanlardan bolca vardır. İşte sizinle yıllık kontrat yapacak olan ev sahibi, size uzun vadeli kiraya vereceğine turiste kısa süreli veriyor ve daha çok para kazanıyor.

Karadağ'da satılık ev!

Türk inşaat firmaları alınmasın ama bir yazlık falan almayı düşünüyorsanız bunu alabileceğiniz en avantajlı yer şu anda Karadağ. Bundan 4 yıl önce Bodrum'da 1.200.000 TL'ye daire alan arkadaşım, dolar 3,50 TL olduğu için yaklaşık 350.000 USD para ödedi. Şu an ülkenin durumundan kaynaklı olarak bu evi satmaya kalksa 1.200.000 TL'ye satamaz, satsa bile artık o paraya 350.000 USD değil 200.000 USD alabiliyor. Karadağ'da Euro geçtiği için aldığınız evler hem değer kaybetmiyor, hem de AB süreci yaklaştığı için fiyatlar giderek yükseliyor. Bugün 100.000€'ya aldıüğınız bir daireyi, 2023 yılında Karadağ AB'ye girdiğinde kaça satabilirsiniz siz hesap edin.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, denizden uzaklaştıkça talep azalıyor ve fiyatlar düşüyor. 50.000 - 60.000€'ya lüks proje olmasa da apartman içinde güzel evler bulabilirsiniz. 30.000€ ya stüdyo daireler de arada sırada düşüyor. Ama bunları yakalayabilmek için şanslı olmak lazım.

Karadağ, yatırım açısından çok güzel bir ülke. Çinli, Alman, Rus, neredeyse her milletten bu ülkede yatırımcı var. Euro koyuyorsunuz, Euro alıyorsunuz.

Not: Karadağ'da alıcıdan (ev yada dükkan alsanızda kiralasanızda) komisyon alınmaz.

Not: Karadağ'da ev almak isterseniz de bana ulaşabilirsiniz. Artık çevrem geniş, her türlü yardımcı olmaya çalışırım. :)