Karadağ'a Uçuş

Karadağ'a Türkiye'den direk uçuşu şu anda sadece THY yapıyor. Gidiş-Dönüş bilet fiyatları günlere göre değişikllik gösterse de, ortalama 1000 - 1600 TL arasında gidip geliyor. Yaz sezonunda talebin artması ile birlikte fiyatlar muhtemelen daha da yükselecektir. Benim bahsettiğim fiyatlar Şubat ayı fiyatları. Ben daha uygun fiyatlısını bulmak için aktarmalı biletlere de baktım. Aktarmalı biletlerde de durum şu şekilde; Çoğu dünyayı dolaştığı için zaten daha pahalı, ucuz olanlar ile THY uçuşu arasında da 100 TL ya oynuyor ya oynamıyor. 10 saat havaalanında bekleyerek 500 TL daha az ödeyeceksem, beklemeyi tercih ederim şahsen ama 100 lira için de 10 saat beklemem, o işkenceyi çekmem yani.

Alternatif olarak ucuzabilet.com gibi sitelere de bakın. Bazen bu gibi sitelerde de şaşırtıcı derecede ucuz biletler olabiliyor. Ama asıl gönül isterdi ki 300 TL'ye Pegasus direk uçsun. Ali Sabancı'ya buradan selamlarımızı yolluyoruz.

Baktınız ki gitmek istediğiniz tarihte uçak biletleri çok pahalı, Pegasus ile Tiran'a uçup oradan otobüsle Podgorica'ya 25€ gibi fiyatlara da geçebilirsiniz. İnsanlar buraya hep Arnavutluk üzerinden gidip geliyorlar, galiba orada sınır geçişleri ve yollar daha rahat. Google Maps üzerinden yakın olan şehirlere bakın, sonradan da o iki şehir arası otobüsleri de yine google'da araştırabilirsiniz. Balık vermiyorum, balık tutmayı öğretiyorum. Balık verirsem o balık bozulabilir, fiyatlar dönemlere göre değişiklik gösterebiliyor çünkü. Yanlış yönlendirmek istemem. Sonra "Vay efendim Akın 15€ demişti, otobüs firması 30€ istedi" demeyelim.

Münferit gelenleri de bilgilendirmek isterim. Şimdi THY ile Atatürk Havalimanı'ndan kalktınız ve Podgorica'ya indiniz. Budva veya Kotor'a gitmek istiyorsunuz. Yapmanız gerekenler şunlar;

- Karadağ'da havalimanından çıkar çıkmaz sizi taksiler karşılayacak. İlk yapmanız gereken yanlarına gitmek, çünkü Karadağ'da Havaş kılıklı shuttle, belediye otobüsü veya dolmuş yok.

- Podgorica'nın içini gezmeyecekseniz, ki hiç birşey yok. Taksiciye "avtobuska stanica" (Avtobuska Stanitsa okunuşu, otobüs terminali oluyor kendisi) diyorsunuz. 12€ falan olması lazım.

- Taksici sizi otobüs terminaline bıraktıktan sonra terminaldeki gişelerden gideceğiniz yere bilet alabilirsiniz. Biletin buradaki dilde karşılığı "karta". Budva bileti de kişi başı 6€ gibi bir miktar.

AG International hepinize hayırlı yolculuklar diler. :)